3M Speedglas Welding Helmet 9100FX 06-0600-20SW - with 9100X ADF Shades 5 - 8-13
3M Speedglas Welding Helmet 9100FX 06-0600-20SW - with 9100X ADF Shades 5 - 8-13 - 1 EA/Case
Details:
  • 3M Speedglas Welding Helmet 9100 FX with adjustable head suspension and clear visor
  • Flip-up function allows workers to switch between clear visor and available Auto-Darkening Lens
  • 3M Speedglas Auto-Darkening Lenses provide good contrast and high optical quality
  • Shade 5 side windows allows peripheral vision
ADF Viewing Area (Metric) 54 mm x 107 mm
Battery Life 2500 hr
Battery Type ADF: CR2032
Brand Speedglas
Features Dual Face Protection
Graphic Theme Black
Headgear Type Welding Helmet with Grinding Visor
Lens Shade 5, 8 - 13
Lens Type Auto-darkening
Material Polycarbonate
Number of Sensors 3
Product Color Black
Product Number 06-0600-20SW
Product Series 9100
Recommended Application Assembly & Mechanical Grinding Metal Fabrication Metal Repair Welding
Recommended Industry General Manufacturing Mining Oil & Gas Transportation
Sensitivity 5 levels (TIG>20A & MIG/MAG, Stick, Tack)
Specifications Met ANSI Z87.1-2010
Switching Time 0.1 ms
Switching Time (Light-Dark) 0.1 ms @ 73 °F (23 °C)